מעל בימת הכנסת

הצעת סיעת כך להביע אי אמון לממשלה בשל סירובה להתערב בהפגנה בביר זית ומדיניותה בשטחים. י"ח טבת תשמ"ז (19.1.87)

הצעת סיעת כך להביע אי אמון לממשלה בשל סירובה להתערב בהפגנה בביר זית ומדיניותה בשטחים.
י"ח טבת תשמ"ז (19.1.87)


כבוד היושב-ראש, כנסת נכבדה, הגמרא במסכת ברכות מספרת על מחלוקת בין רבן גמליאל, נשיא הסנהדרין, לבין רבי יהושע. הלך רבן גמליאל לפייס את רבי יהושע. וכך נאמר: כאשר הגיע לביתו ראה את כותלי ביתו של רבי יהושע שחורים. אמר לו: מכותלי ביתך אתה ניכר שפחמי אתה. הווי אומר, רק עכשיו, אחרי כל השנים שבהן כיהן כנשיא, נודע לו לרבן גמליאל שרבי יהושע עבד קשה כנפח. אמר לו רבי יהושע: אוי לו לדור שאתה פרנסו, שאי אתה יודע בצערן של תלמידי חכמים.

אני עולה לכאן היום להוכיח את ממשלת ישראל, ממשלת המדושנים, המכוניות המפוארות, שכונות הווילות, ממשלת ההתחסדות וההצטדקות, ממשלה העומדת על דם יהודים, ואני קורא אליה: אוי לו לדור שאת היא ממשלתו, שאי את יודעת בצערן של יהודים הנרצחים, הנדקרים, הנתקפים ואחוזי הפחד.

עוד שני יהודים נדקרו בירושלים. שלום ואבי אוחיון, אחים. ירושלים עיר הקודש, בירת ישראל, שחוברה לה יחדיו על-ידי בעל הקרן המפוקפק. עוד שני יהודים הצטרפו למועדון האקסקלוסיבי של "נדקרי ירושלים", מועדון שאגב, כבוד היושב-ראש, הוא גזעני לחלוטין, שהרי מצרפים אליו רק יהודים.

הנשיא יושב במשכנו בטלביה, ראש הממשלה נח בדירתו ברחביה, השרים וחברי הכנסת מהשמאל ומתנועת "התאבדות עכשיו" מתפזרים למעונותיהם בקיבוצים השמורים היטב או באזורי היוקרה הרחק מהבעיות, וכולם, כל אנשי המוסר וההומניזם, הנשיא ואנשי הרוח וגשם אין, מטיפים לעם הפשוט - העם שלא זכה להגיע לרמתם המוסרית - התאפקות, הבלגה, אהבה, דו-קיום. והעם הפשוט מקבל את דבריהם הנבונים באהדה, ונדקר, ונתקף, ונרצח.

אוי לו לדור שאתם, שמיר ופרס, הליכוד והמערך, פרנסיו, שאין אתם יודעים בצערן של עם ישראל.

טיילתי היום בעיר העתיקה. כמה שוטרים, כמה אנשי משמר הגבול, כמה ביטחון. ולמה? ולמי? האם כדי להגן על יהודים שהפכו למטרה קבועה לדקירות סכין מצד הערבים? מה פתאום? הם באו כדי להבטיח שכהנא ואנשיו לא ינקמו נקמת דם יהודים. הם באו כדי לשמור על השקט, לא על היהודים. איפה הדאגה לחייהם ולביטחונם של יהודים? לאן נעלמים כל השוטרים ואנשי משמר הגבול לאחר שעובר זעם יהודי ושוכחים את הדקירות והרציחות?

היש את נפשכם לדעת כמה יהודים ראיתי במשך טיולי מהכותל עד לשער-שכם? בדיוק חמישה, ומהם שלושה תושבי העיר העתיקה. ואכן זו היא הנקודה, נקודת הניצחון של הטרור הערבי. הערבים הצליחו להחדיר פחד, פחד של ממש, בקרב היהודים החיים במדינת ישראל, מדינת היהודים, שהוקמה כדי לנתק את היהודי מהאימה, מהחרפה, מחילול השם של הגלות; מדינה יהודית שאמורה היתה להעניק ליהודי חיים של עוז וגאווה, חיים משוחררים מאותן קללות גלותיות של שפלות ופחד. לעג לרש. בירושלים יהודים פוחדים, נרתעים מללכת לכותל דרך שער-שכם. דוקרים אותם, תוקפים אותם, משפילים נשים, ולא רק פה בירושלים - בחליסה, בעיר התחתית של חיפה, בשכונת-שפירא בתל-אביב, ביפו, ברמלה, בלוד, בעכו, בגליל. יהודיות מפחדות, מסתגרות בבתיהן בערב ולא מרשות לילדיהן לצאת מפחד הערבים. נשים אמרתי? חיילים יהודים מפחדים לעמוד בלילה בכביש שומם ולתפוס טרמפ. זוהי תכליתה של המדינה הגאה, הציונית, אחרי כמעט ‎40 שנה. "ארבעים שנה אקוט בדור ואומר עם תועי לבב הם". פחד יהודי ודם יהודי, דם יהודי שנשפך במדינה יהודית, כאשר המנהיגים המתייוונים דואגים לסדר, לשקט לאחר מעשה.

ממשלת ישראל, תורת ישראל מאשימה אותך. "ולא תחניפו את הארץ אשר אתם בה כי הדם הוא יחניף את הארץ ולארץ לא יכפר לדם אשר שפך בה כי אם בדם שפכו".

כבוד היושב-ראש, המדיניות המטורפת כלפי ערביי ישראל וירושלים, הרוצחים ודוקרים יהודים, היא רק חלק מהתוכנית הכוללת של אוזלת יד ופיק ברכיים של ממשלת האחדות העייפה. ביום חמישי בערב, ז' בטבת, ‎8 בינואר, צפו אזרחי מדינת ישראל בטלוויזיה האש"פית שלהם והשתעשעו באירועי היום בביר-זית - ביר-זית, שבה שוכנת האוניברסיטה. האם בזמנו של חוסיין היתה אוניברסיטה בביר-זית? אתם חושבים שחוסיין הוא מטורף? ערבים לא נותנים להקים אוניברסיטאות בביר-זית או בחברון או בשכם, אבל מנחם בגין - כן. ביר-זית, שבה שוכנת האוניברסיטה הנודעת לשמצה, ביר-זית הפכה אותו יום לאירוע חגיגי אחד גדול לציון יום השנה להקמתו של ארגון המרצחים
"אל-פתח", יימח שמם וזכרם. בואו נראה איך תיארו עיתוני המדינה היהודית את מה שהתרחש אותו יום בביר-זית, חלק בלתי נפרד מהשומרון, שהוא חלק בלתי נפרד מארץ-ישראל, שהיא חלק בלתי נפרד מהעם היהודי.

ב"מעריב" יש תמונה של התהלוכה, תהלוכת הזדהות עם אש"ף, כאשר בראש שורה של סטודנטים, עם אבוקות אש בידיהם, צועד ערבי עם תמונה גדולה של רב-הטבחים ערפאת, יימח גם שמו וזכרו. אני מצטט מ"מעריב": "תחת עינם הפקוחה של צה"ל וזרועות הביטחון התקיימה אתמול בקמפוס של אוניברסיטת ביר-זית אחת מהפגנות ההזדהות הגדולות והבוטות ביותר עם אש"ף. גורמי הביטחון, שידעו מראש על ארגון כנס הסטודנטים לרגל יום ה'פתח' החליטו לא להתערב במטרה למנוע חידוש המהומות והשביתות בשטחים". אהה, צבא-הגנה לישראל. "מועצת התלמידים, שאירגנה את אירועי ה'פתח'
בקמפוס, פתחה את הכנס בתהלוכות לפידים. בראש התהלוכה צעדו צופי רמאללה לבושים במדי חאקי". היום הם צופים במדי חאקי, מחר הם יהיו חיילים במדי חאקי. "הם שרו שירים לאומיים ואת המנון אש"ף, השמיעו ססמאות לאומניות, הניפו דגלי פלשתין ותמונות של יאסר ערפאת. בסוף הונף דגל ענק של פלשתין בגודל של ‎5 על ‎3 מטרים, שנראה בבירור גם מן הכביש הראשי משם השקיפו חיילי צה"ל על המתרחש בקמפוס. בהמשך צעדו מאות סטודנטים שהשתתפו בקריאות: 'מהפכה עד לניצחון, מאבק מזוין לשחרור פלשתין'".

לא נעצר אף לא אדם אחד על התמיכה, לא במחתרת יהודית כי אם במחתרת עוינת למדינת ישראל. ואם על הטירופים הראשונים אנחנו מצטערים, הרי בא הצמד-חמד שמיר ופרס, הזוג המוזר ליכוד ומערך, ומוסיף עליהם. תוכנית חדשה המציאו שמיר ופרס, ושמה: ירדניזציה. זאת בנימוק שחייבים להחליש את אש"ף ולמצוא שותפים ערבים יותר מתונים וטובים. ממשלת ישראל החליטה לתת לאויבינו, ממשלת ירדן - המדינה הבלתי לגיטימית - ולמלך הבלתי לגיטימי להיות שותפים מלאים בעתידם של יהודה, שומרון ועזה. כספים אדירים מירדן זורמים לשטחים המשוחררים כדי לפתח תעשייה ערבית, שתתחרה ותהרוס את התעשייה הישראלית. ראשי ערים ערבים כבר התמנו, בהסכמת ירדן בוודאי, ואינשאללה עוד יתמנו בערי יהודה ובחוצות ירושלים. בנק ערבי כבר נפתח.
השוק האירופי המשותף הוזמן לעזור לבנות את הכלכלה של מסכני השטחים הכבושים. בכל שבוע ניתן לראות בטלוויזיה תוכנית ירדנית בשם "לאחינו בשטחים הכבושים", ובה מוקרנות כתבות שצולמו בתוך יהודה, שומרון ועזה בידיעתם ובהסכמתם המלאה של גורמי הביטחון. בקיצור, האוטונומיה והתשתית של המדינה הפלשתינית העוינת מונחות היום על-ידי יצחק שמיר, מראשי לח"י.

כבוד היושב-ראש, אי-אפשר להשתחרר מהתחושה שאנו חיים במדינה מטורפת, פסיכית. האין חסידי ראש בית"ר של הליכוד, שכבר ברחו מכאן, מבינים שבין שניתן את השלטון לערפאת או לחוסיין, אדמות ארץ-ישראל נשמטות מידינו ונתונות לאחר? האין מי שתופס כי אוטונומיה חייבת להיות אך צעד אחד לפני הגדרה עצמית, קרי עצמאות? מי חכם ויבין כי אוטונומיה והתרת העול הישראלי חייבות להביא לדור צעיר ערבי, שתאוותו לחירות, חירות אמיתית ושלמה, גדלה ככל שמעניקים להם אוטונומיה? אינכם מבינים שאלה, הערבים הצעירים, לעולם לא יתמכו בירדן ובחוסיין, כי אם בפלשתין ובאש"ף? וכי אין אחד משכיל לדעת שחוסיין, כמו ערפאת, שונא אותנו וחותר להשמדת המדינה היהודית הציונית, אלא שהוא עולה על המזוקן הלא-מזוקן בפיקחות ובערמומיות?

ערבים מתונים? אין דבר כזה. קיימים ערבים פיקחים וערבים טיפשים. הטיפשים, באווילותם, מגלים את מה שבתוכם - היהודים לים, מחיקת הציונות מעל פני האדמה. המתונים - חוסיין, מובארק, חסן - ערמומיים הרבה יותר ומשופשפים. הם מבינים את המנטליות החולנית של היהודים השמאלנים והמתייוונים אכולי רגשות אשמה ושנאה עצמית, המתאווים למלה טובה אחת מצד הערבים. ירדניזציה - משמעותה היא פירוקה של מדינת ישראל וחיסולה בשלבים.

הממשלה הזאת נשארה עירום ועריה. מבולבלת ומתבוללת. היא איבדה את דרכה, את מצפנה ואת מצפונה. אין לה תוכנית. אין לה חזון. נשארת רק הדבקות, הדבקות לכיסאות. ממשלת ישראל, את עייפה, את זקנה. לכי הביתה ונוחי בשלום על משכבך.

בגלל הרצח, הדקירות, הפחד בירושלים ובמדינה כולה, בגלל הזוועות בביר-זית, בגלל הירדניזציה - אני מציע אי-אמון לממשלה הזקנה.